• 85 views

  • 5 Ekim 2017

  • 0

  • 4

Kemoterapi Sonrası Protez Saç


İnsanlar saçlarına oldukça fazla önem verirler. Fakat elimizde olmayan bazı nedenlerden ötürü saç dökülme problemleri yaşarız. Bu nedenler genetik, saçlara uygulanan kimyasal işlemler, şekillendiriciler, ilaç kullanımı, vitaminsizlik, radyoterapi ve kemoterapi görmek gibi sebeplerdir. Bazı saç dökülmeleri geçici yaşanır iken bazıları da kalıcıdır. Geçici olmayan kalıcı saç dökülmelerinde saç ektirme yolu tercih edilerek tedavi olunabilir. Ülkemiz bu konuda oldukça başarılı işlemler yapmaktadır. Saç ekim merkezlerinde kullanılan makineler ve orada bu operasyonu gerçekleştirenler alanlarında uzman kişilerdir. Fakat bu işlem için herkes uygun olamayabiliyor. Aynı zamanda geçici nedenlerden ötürü saç dökülmesi sorunu yaşayanlarında yaptırması pek doğru değil.

Eğer kanser hastasıysanız ve kemoterapi görmeye başladıysanız birkaç haftada saçlarınız dökülmeye başlayacaktır. Bu dökülme almış olduğunuz ilacın dozuna göre değişecektir. Fakat saçlarınızın bu durumundan ötürü moralinizi bozmanıza gerek yok. Çünkü tedavinin bitmesinin ardından saçlarınız tekrar çıkmaya başlayacaktır. İlk saçlarınızın rengi açık ve cansız olabilir. Burada da endişe yaşamayın zaman içerisinde oda düzelecektir. Sizin için en önemli şey moral. Saçlarınızın daha iyi görünmesini istiyor iseniz tedavi süresince protez saç kullanabilirsiniz. Protez saç kemoterapi görenler dahil her isteyen kişiye uygulanabilmektedir. Bir tek çok ciddi derecede deri hastalığı olanların doktorlarından onay almaları gerekmektedir. Bu nedenle kanser hastaları istedikleri zaman hatta çok beklemelerine gerek yok saç protez merkezine giderek istedikleri şekilde protez yaptırabilirler. İşlem yapılmaya başlandığında saç kalıpları çıkartıldıktan sonra kendi saçlarından bir örnek alınır ve kalıbın üzerine yerleştirilir. Daha sonra saçlarının şekil ve renkleri ile birebir aynı saçlar yapılır. Protez yerleştirme işlemi bittikten sonra tıpatıp doğal saçları gibi görünür. Birçok kemoterapi tedavisi gören hasta bu süreci protez saç kullanarak atlatmaktadır. Bu sayede görünüşleri ile daha çok moral bulmaktadırlar.

Saç protezi yaptırmak istiyor iseniz tereddüt yaşamanıza gerek yok. Sizlere birçok alternatif sunulmaktadır. Kendiniz için en uygun olanını seçme imkanına sahipsiniz. Seyrelmiş ya da tamamen kaybetmiş olduğunuz saçlarınıza doğal bir görünüm ile tekrar kavuşma şansı sizin elinizde olan bir durum.

Yazar:

31 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.